• E-Posta: info@teknolazer.com.tr

  • Telefon: +90 232 472 11 35

CNC Lazer Kesim Nedir ?

CNC Lazer Kesim Nedir ?

CNC lazer kesim, güçlü bir lazer ışınının optik camlar ile yönlendirilmesi ve bu sayede ilgili metalin istenilen şekilde kesilmesi olarak açıklanabilir. Lazer optikleri ve CNC makinesi önceden yüklenen çizim kodları sayesinde hem metale, hem de lazer ışınına yön verir. Böylece malzemeye çeşitli motifler işlenebilir, metal arzu edilen şekilde hassas ve kusursuzca kesilerek kullanıma hazır hale getirilebilir.

CNC Lazer Kesim yönteminin en önemli bileşeni olan lazer ışını makinedeki kapalı bir ortamda üretilir. Üretim sırasında elektriksel rezonanslar kullanılır ve ışının ortaya çıkması sağlanır. Rezonans haricinde amaca uygun lambalardan da yardım alınabilir.

Işında enerji birikmeye başlar ve belirli bir noktada bu enerjinin verdiği güçle ışın harekete geçer. Işın optik yüzeye yönlendirdikten sonra merceklere gider. Merceklerden yansıyan ışın son olarak malzemeye odaklanır.

Lazer ışınları metale temas ettikten sonra malzeme seçilen yönteme göre temas noktalarından erir veya buharlaşır. Ayrıca termal gerdirme, silisyum akışkanlık veya reaktif kesim (yanma) yöntemleriyle de metal kesilebilir.